Thursday, November 25, 2010

Food Storage for $5 a week

I have never done this plan but it is an option for those who want to try it out.

Week l: 6 1bs. salt
Week 2: 5 cans cream of chicken soup
Week 3: 20 lbs. of sugar
Week 4: 8 cans tomato soup
Week 5: 50 lbs. wheat
Week 6: 6 1bs. macaroni
Week 7: 20 lbs. sugar
Week 8: 8 cans tuna
Week 9: 6 lbs. yeast
Week 10: 50 lbs.wheat
Week 11:8 cans tomato soup
Week 12: 20 lbs. sugar
Week 13: 10 lbs. powdered milk
Week 14: 7 boxes macaroni and cheese
Week 15: 50 lbs. wheat
Week 16: 5 cans cream of chicken soup
Week 17: 1 bottle 500 multi-vitamins
Week 18: 10 lbs. powdered milk
Week 19: 5 cans cream mushroom soup
Week 20: 50 lbs. wheat
Week 21: 8 cans tomato soup
Week 22: 20 lbs. sugar
Week 23: 8 cans tuna
Week 24: 6 lbs. shortening
Week 25: 50 lbs. wheat
Week 26: 5 lbs. honey

Week 27: 10 lbs. powdered milk
Week 28: 20 lbs. sugar
Week 29:5 lbs. peanut butter
Week 30: 50 lbs. wheat
Week 31:7 boxes macaroni and cheese
Week 32: 10 lbs. powdered milk
Week 33: 1 bottle 500 aspirin
Week 34: 5 cans cream of chicken soup
Week 35: 50 lbs. wheat
Week 36: 7 boxes macaroni and cheese
Week 37: 6 1bs. salt
Week 38: 20 lbs. sugar
Week 39: 8 cans tomato soup
Week 40: 50 lbs. wheat
Week 41: 5 cans cream chicken soup
Week 42: 20 lbs. sugar
Week 43: 1 bottle 500 multi-vitamins
Week 44: 8 cans tuna
Week 45: 50 lbs. wheat
Week 46: 6 1bs. macaroni
Week 47: 20 lbs. sugar
Week 48: 5 cans cream mushroom soup
Week 49: 5 lbs. honey
Week 50: 20 lbs. sugar
Week 51:8 tomato soup
Week 52: 5 lbs. wheat

Some weeks you will have leftover change. Save the change each week in a kitty to be used for the weeks you may exceed S5.00 (like wheat or milk).

You will end up with:
500 pounds of wheat
180 pounds of sugar
40 pounds of powdered milk
12 pounds of salt
10 pounds of honey
5 pounds peanut butter45 cans of tomato soup
15 cans of cream of mushroom soup
15 cans of cream of chicken soup
24 cans of tuna
21 boxes of macaroni and cheese
500 aspirin
1000 multi-vitamins
6 pounds of yeast
6 pounds of shortening 12 pounds of macaroni

This should be enough to sustain two people for one year. For every two people in your family add $5.00 more and double or triple the amount of the item you are buying that week.

Wet Pack Cannery Update

Please Note
   The Aurora Cannery will not be canning Black, Pinto or White Beans, Chunky Chicken Noodle Soup or Applesauce in December

   We didn’t have any interest through sign ups and we don’t know when these products will be offered again next year.  Please share this information with the members in your ward/stake.  We hope to avoid anyone coming to the cannery to help without having contacted us first to preorder.

The Aurora Cannery Staff

Friday, November 19, 2010

Honeyville Farms discount code

Greetings from Honeyville Farms:

SUMMARY:  HAPPY HOLIDAYS!  10% OFF YOUR ENTIRE ORDER* from Thursday, November 18, 2010 thru Tuesday, November 23, 2010 at 6:00PM PST.  Simply enter the coupon code GOBBLE during checkout. This week we're introducing our all new Gift Baskets, only available during the Holidays.  Save on these and all of your favorites for a limited time.



Happy Holidays from Honeyville!  We're ready for the Holiday Season...are you?  From Thursday, November 18th, 2010 thru Tuesday, November 23rd, 2010 you'll get 10% off of every item in your cart*.  Just order as usual and enter the coupon code GOBBLE during checkout.  The coupon code field is on the second page of the checkout process.  Enter the GOBBLE coupon code, click the APPLY button to the right, and the savings will automatically be calculated. 

This week we're introducing our all new Holiday Gift Baskets.  These Holiday Baskets are packed with all kinds of delectable Honeyville Treats.  These are great gifts for family, friends, and at the office.  Get the jump on that Christmas list!

See our Gourmet Gifts at:

    Visit us at  ACT NOW as this discount will end promptly on Tuesday November 23rd at 6:00PM PST.  If you have any questions, concerns, or just want to place an order over the phone call us, toll-free, at (888) 810-3212.  We're happy to help.

Thursday, November 18, 2010

Wet Pack Cannery Info.

We are excited to announce two new products available in the Home Storage Centers

Beginning next week (11-22-10), White Flour and White Wheat can be purchased in prepackaged cases (six cans to a case).  Each home storage center has a limited number of cases with more on order.  You may want to call to confirm inventory before travelling long distances to purchase.

These new items are now included on the Home Storage Center Price Sheet available at 


The Aurora Wet Pack Cannery staff would like to announce they have surplus items THAT would make GREAT GIFTS for family and friends ...AND…

*For a limited time, anyone interested in the following items may come to the cannery during the listed hours and purchase without having to participate in canning.

Meat Products –                                           
        Chicken Chunks                            $1.85 per can/$44.40 per case
        Cream of Chicken Soup               $1.40 per can/$33.60 per case
        Beef Chunks                                  $2.65 per can/$63.60 per case
        Beef Stew                                      $1.55 per can/$37.20 per case
        Ground Beef                                 $2.40 per can/$57.60 per case
        Pork Chunks                                  $1.85 per can/$44.40 per case
Fruits –
        Peaches                                         $1.20 per can/$14.40 per case
        Pears                                              $1.20 per can/$14.40 per case
        Pearsauce                                      $.93 per can/$22.32 per case
Soups and Sauces
        Cream of Mushroom Soup        $1.10 per can/$26.40 per case
        Salsa                                               $1.10 per can/$13.20 per case
        Spaghetti Sauce                           $1.70 per can/$20.40 per case
Jams –
        Cherry                                            $1.45 per can/$17.40 per case
        Loganberry                                    $2.35 per can/$28.20 per case
        Marionberry                                 $1.90 per can/$22.90 per case
        Peach                                             $1.50 per can/$18.00 per case
        Raspberry                                      $2.30 per can/$27.60 per case
        Strawberry                                    $1.55 per can/$18.60 per case
Honey –
        1 lb squeeze bottles                    $2.33 per can
Maple Syrup (Artificially flavored) –
        28 oz bottles                                 $1.50 per can
        1 gal containers                           $5.15 per can

*The expectation for all family canning products, other than meats, is that individuals would help process product in order to purchase.  Meat products are canned by stake assignments to benefit all individuals.  The Wet Pack Cannery Staff would like to extend their sincere appreciation to all patrons that have helped produce the available products that will help to strengthen individuals and families in their desire to be self-reliant.

Hours for the AURORA HOME STORAGE CENTER where surplus products AND dry pack products are available:

        MONDAY 11/22 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 11/23 – 9 AM TO 1 PM

        MONDAY 11/29 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 11/30 – 9 AM TO 1 PM          6 PM TO 9 PM
        WEDNESDAY 12/1 – 9 AM TO 1 PM     3 PM TO 9 PM
        THURSDAY 12/2 – 6 PM TO 9 PM

        MONDAY 12/6 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 12/7 – 9 AM TO 1 PM             6 PM TO 9 PM
        WEDNESDAY 12/8 – 3 PM TO 9 PM
        THURSDAY 12/9 – 6 PM TO 9 PM

        MONDAY 12/13 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 12/14 – 9 AM TO 1 PM            6 PM TO 9 PM
        WEDNESDAY 12/15 – 9 AM TO 1 PM     3 PM TO 9 PM
        THURSDAY 12/16CLOSED

        MONDAY 12/20 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 12/21 – 9 AM TO 1 PM
        THURSDAY 12/23CLOSED

        MONDAY 12/27 – 9 AM TO 3:30 PM
        TUESDAY 12/28 – 9 AM TO 1 PM
        WEDNESDAY 12/29 – 9 AM TO 1 PM
        THURSDAY 12/30CLOSED

Saturday, November 13, 2010

Provident Living Club

Due to the 4th Tuesdays of November and December falling the weeks of Thanksgiving and Christmas, I figured we should not have our meetings for those months.  If you object let me know and we can reschedule.  Depending on when I have this baby, we may not have one in January either since I am due the 20th.  I will however keep posting things on the blog and would be happy to meet with you individually to help in your food storage planning.  Let me know if I can be of help!  Lauren

Provident Living Fair for 2011

This coming Wednesday I am going to a meeting to talk about planning the next Provident Living Fair for our Stake.  Is there anything that you would like me to bring up or that you would like to learn about??  I will obviously be submitting my current 3 month supply plan and maybe doing a class depending on what the stakes needs are.  It will be sometime in April. Let me know!

Friday, November 5, 2010

Cinnamon Rolls....seriously good

Cinnamon Rolls
1 cup warm milk (110 degrees F/45 degrees C)       2 1/2 tablespoons ground cinnamon

2 eggs, room temperature                                        1 cup brown sugar, packed

1/3 cup margarine, melted                                        1 (3 ounce) pkg cream cheese, softened

4 1/2 cups bread flour                                              1/4 cup butter, softened

1 teaspoon salt                                                           1 1/2 cups confectioners' sugar

1/2 cup white sugar                                                   1/2 teaspoon vanilla extract

2 1/2 teaspoons bread machine yeast                      1/8 teaspoon salt

 1/3 cup butter, softened

Dissolve the yeast in the warm milk in a large bowl.  Mix in the margarine, salt, sugar and eggs. Add flour and mix well. Knead the dough into a large bowl, using your hands dusted lightly with flour.  Put in a bowl, cover and let rise in a warm place about 1 hour or until doubled in size.  Roll dough into a 16x21 inch rectangle. Spread dough with 1/3 cup butter and sprinkle evenly with sugar/cinnamon mixture. Roll up dough and cut into 12 rolls. Place rolls in a lightly greased 9x13 inch baking pan. Cover and let rise until nearly doubled, about 30 minutes. Meanwhile, preheat oven to 400 degrees F (200 degrees C).
Bake rolls in preheated oven until golden brown, about 15 minutes. While rolls are baking, beat together cream cheese, 1/4 cup butter, confectioners' sugar, vanilla extract and salt. Spread frosting on warm rolls before serving.


Successful family finances begin with the payment
of an honest tithe and the giving of a generous fast
offering. The Lord has promised to open the windows
of heaven and pour out great blessings upon those who
pay tithes and offerings faithfully (see Malachi 3:10).
Spending less money than you make is essential to
your financial security. Avoid debt, with the exception
of buying a modest home or paying for education or
other vital needs. Save money to purchase what you
need. If you are in debt, pay it off as quickly as possible.
Keep a record of your expenditures. Record and
review monthly income and expenses. Determine how
to reduce what you spend for nonessentials.
Use this information to establish a family budget.
Plan what you will give as Church donations, how much
you will save, and what you will spend for food, housing,
utilities, transportation, clothing, insurance, and so
on. Discipline yourself to live within your budget plan.
(See the Budget Worksheet on the back page.)
Gradually build a financial reserve, and use it for
emergencies only. If you save a little money regularly,
you will be surprised how much accumulates over
Teach family members the principles of financial
management. Involve them in creating a budget and
setting family financial goals. Teach the principles of
hard work, frugality, and saving. Stress the importance
of obtaining as much education as possible.